Tři posedy nabízí výhledy do přírody i do duše

Narazit na posed není v české přírodě nic těžkého. Najdeme je uprostřed polí, v remízcích i hlubokých lesích. Někdy slouží k lovu, jindy jen k tichému pozorování. Druhou funkci plní i soubor tří malých rozhleden u obce Tursko, které nabízí pozorovatelům výhled do všech koutů světa.

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najít je můžeme na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko nacházející se přibližně patnáct kilometrů severně od Prahy. Když se počasí vydaří, je odsud vidět až na Říp, ještě lepší je však toto místo využít k nahlédnutí do vlastního nitra.

Každý ze tří objektů má jiné tvarosloví i trochu jinou funkci. Pro každý posed ovšem platí, že je tvořen ze tří částí, tedy z betonové základny, kovové nosné konstrukce a dřevěné plošiny se žebříkem, zábradlím a lavičkou.

Výškově se objekty pohybují od tří do pěti metrů a například Křeslo je uzpůsobeno tak, aby se na jeho vyhlídkovou plochu dokázali dostat děti i senioři.

Železná konstrukce je relativně minimalistická a při pohledech z dálky má tendenci zanikat. Naopak modřínová koruna každé rozhledny vytváří kontrast k obloze i akátovému háji, ve kterém se posedy nacházejí. Z dálky tak vše působí, jako by se jednotlivé platformy rozhleden ve vzduchu vznášely.

Objekty navrhli studenti architektury ČVUT ve spolupráci s vedením Libčic nad Vltavou. Projekt vznikl v rámci výuky udržitelné architektury a měl formu takzvané design-build práce, kdy studenti dílo nejen navrhnou, ale také jej sami realizují.

Zdroj: CzechCrunch

Kladensko Slánsko
Nahoru

Spojte se s námi

Kde nás naleznete

Destinační management
Kladensko - Slánsko, z. s.
IČ: 10662626
Zámek Kladno, ul. Zádušní 1, 272 01 Kladno

Zavolejte nám

info@kladensko-slansko.cz
+420 773 013 132