Noc literatury 2023

NOC LITERATURY 2023

Poznačte si do diáře kulturní událost, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Jde o skvělou příležitost poznat kladenskou kulturní komunitu a jako bonus si rozšířit čtenářské obzory.

20.9. 2023 se totiž iKladno připojí k projektu Českých center ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint.

Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Rovněž poukazuje na význam multilingvismu a překladů z velkých i malých jazyků. Projekt pořádají Česká centra již od roku 2006. V roce 2013 se k němu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a počet měst zapojených do projektu každým rokem stoupá.

Možná si nezaškodí připomenout, jak taková „noc“ probíhá:

Na níže uvedených místech ve městě v čase od 18:00 do 21:00 mohou návštěvníci potkat osobnosti známé z kulturního či veřejného života. Zvolení interpreti formou čtení krátkých úryvků představí náv­štěvníkům nejnovější překlady vybraných titulů současné evropské literatury. Jednotlivá čtení na sebe nenavazují, je tedy lhostejné, v jakém pořadí tato stanoviště projdete. Můžete začít třeba v zámecké kapli a skončit v Domě 550, nebo začít v bývalé Synagoze a končit v knihovně. To už je plně ve vaší režii. 
 

A na jakých místech se s nimi můžete potkat? (Kde najdete „čtecí“ místa?):

Kaple Sv. Vavřince v Kladenském zámku, 

vybraná literatura: Cor­nelia Travniceková, Andělský prach (Rakousko)

čte: Milan Iléš

 

  • Husův sbor v Kladně (bývalá Synagoga),

vybraná literatura: Sergio Ramiréz, Tololele neumí tančit (Španělsko)

čte: Anežka Rusevová, Dagmar Brandlová

 

  • Dům 550, Poděbradova ul. 550, Kladno

vybraná literatura: Do­ireann Ní Ghríofa, Přízrak v hrdle (Irsko) 

čte: Maxmilián Pilmaier

 

  • a pochopitelně i Středočeská vědecká knihovna

 

V prostorách knihovny zároveň v tento den proběhne slav­nostní vyhlášení nejlepších počinů z Letní literární soutěže na téma Pivovar Kladno KročehlavyVí­tězné práce budou v rámci večera též veřejně přečteny!

Začátek akce je v 18 hodin, poslední čtení proběhne ve 21.00.

Noc literatury není Kladnu nijak neznámou akcí. V minulosti se již některé organizace působící ve městě do jejího pořádání zapojily. Kupříkladu Spolek Halda nebo ICM při Labyrintu, na jehož ročníku jsme také byli přítomni. V letošním roce jsme se rozhodli, že se pořádání chopíme sami.

Těšíme se na hojnou účast!

 

Skvělá zpráva pro neslyšící a nedoslýchavé zájemce o akci. Bude zajištěn tlumočník do českého znakového jazyka. Čas a místo setkání pro případné zájemce ještě upřesníme.

Kladensko Slánsko
Nahoru

Spojte se s námi

Kde nás naleznete

Destinační management
Kladensko - Slánsko, z. s.
IČ: 10662626
Zámek Kladno, ul. Zádušní 1, 272 01 Kladno

Zavolejte nám

info@kladensko-slansko.cz
+420 773 013 132