Rok se s rokem sešel a nastal čas hojnosti a veselí – vypukl masopust! Lidovou taškařici doprovázejí průvody maškar, hudba, tanec, žertovné scénky i jarmarky. Vydejte se za rozpustilou atmosférou do středních Čech a buďte součástí této příjemné tradice. Přinášíme vám tipy, kde být součástí veselí.

Lidový zvyk spojený s koncem zimy a blížícím se začátkem jara býval posledním velkým pozdvižením před příchodem předvelikonočního půstu. Šlo o poslední příležitost, kdy se dalo tancovat a hojně jíst a pít. Kromě zabijaček se konaly také tradiční zábavy i svatby, vše pak vrcholilo průvodem maškar. Na cestu mu vyhrávala kapela a zastavoval u všech stavení, kde byl za návštěvu odměněn koblihami, kořalkou nebo jinou drobností.

4.1.2022 - Středokluky

11.2.2022  - Roztoky u Prahy, Důl Mayrau, Buštěhrad, Pchery, Doksy, Kačice, Brandýsek

Roztoky ve velkém!

Po dvou koronavirově úsporných, malinkých a omezených masopustech se do Roztok u Prahy opět vrací rozsáhlý masopust – s velkým šapitó, hudbou a zábavouRoztocké masopustní slavnosti svým bohatým pojetím zdaleka překračují hranice města a navštěvují je tisíce lidí. 

Panuje tu jedinečná atmosféra. „Truchlivě veselý“ průvod maškar nese masopustní příběh městem i roztockou krajinou. Obdivovat budete maškary a masky, které jsou rozmanité a zároveň až úctyhodně jednotné. Vycházejí totiž z folklórních tradic a zvyků, ovšem místní lidé si s nimi se vší úctou k tradici hrají, přetvářejí je podle sebe a dodávají jim divadelní poetiku. Nejdůležitější osobou je tu královna masopustu, která si svůj kostým každý rok vymýšlí sama.

Na královnu se nebudete moci vynadívat, ovšem zaujmou vás i další masky plné symboliky a nápadů. Mráz běhá po zádech, když se k vám přiblíží medvěd s medvědářem anebo chůdařská skupina sedmi smrtek. Tisícovým průvodem prochází bůh hojnosti Bakchus, Půst i vometačky, opice, bláznivý Caprda, svítící kohout se svou družinou, husaři, modrý jelen s laní, vynoření z legendy ve zdejším Tichém údolí, a mnoho dalších.

 
Hornický skanzen Mayrau! Masopust bude!
 
Masopustní veselí se již tradičně uskuteční v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích. Ve skanzenu na vás poté čeká masopustní občerstvení, živá hudba, masopustní tradice a mnoho dalšího. Masky vítány!
 
Přijďte se poveselit přímo do skanzenu nebo se připojte k některému z průvodů maškar. Již tradičně se na Mayrovce sejdou masopustní průvody z Podprůhonu, Vinařic, Libušína a Tuháně. Zahraje Krušnohorská dudácká kapela a flašinetář. Ti kdo přijdou v masce mají zaručenou vyšší míru prožitku!
Pro další informace sledujte FCB.
 

18.2. - Stochov, Zoo Zájezd

19.2. - Hostivice

25.2. - Dobrovíz

 

Zdroj: Střední Čechy, Roztoč.cz, Hornický skanzen Mayrau, Kudyznudy.cz

Kladensko Slánsko
Nahoru

Spojte se s námi

Kde nás naleznete

Destinační management
Kladensko - Slánsko, z. s.
IČ: 10662626
Zámek Kladno, ul. Zádušní 1, 272 01 Kladno

Zavolejte nám

info@kladensko-slansko.cz
+420 773 013 132