„V Slaném častovali kdysi každého příchozího vodou vzácné jakosti – když jej byli šťastně svedli z vrcholu Slánské hory, kde se musel podiviti třem křížům…“ — Václav Štech

Sůl kamenná, halit či chlorid sodný provází člověka od nepaměti. Tento chemicky jednoduchý minerál nám natolik zevšedněl, že už si jeho každodenní používání ani neuvědomujeme, přesto si život bez něj neumíme představit. Nedovedli to ani lidé v hluboké minulosti, pro něž sůl hrála mnohem důležitější roli a kteří se ji naučili namáhavě získávat z hlubin země a z moří.

Životně důležitá surovina nabyla v běhu věků takového významu, že se stávala zdrojem značného bohatství a že po ní byla pojmenována i lidská sídla. Ve jméně našeho města je tato křišťálově třpytivá, ušlechtilá látka vtělena od jeho legendárních počátků a zůstala mu dodnes. Stala se ústředním motivem expozice, která pootevírá dveře do světů rozmanitých druhů lidské činnosti, vědeckých odvětví i poznání našeho bezprostředního okolí.

Vztah města Slaného a soli a další zajímavosti ze světa NaCl naleznete v nové stálé expozici muzea. Moderní expozice přináší do staré muzejní budovy nové výstavní t6rendy včetně interaktivity a zapojení všech smyslů, vybrané prvky si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Nová stálá expozice je otevřena od 7.března ve Vlastivědném muzeu ve Slaném. 

 

zdroj: http://muzeumslany.cz

 

Kladensko Slánsko
Nahoru

Spojte se s námi

Kde nás naleznete

Destinační management
Kladensko - Slánsko, z. s.
IČ: 10662626
Zámek Kladno, ul. Zádušní 1, 272 01 Kladno

Zavolejte nám

info@kladensko-slansko.cz
+420 773 013 132