Hornický skanzen Mayrau

HORNICKÝ SKANZEN MAYRAU

“Mayrovka”, připomínka slavných hornických časů Kladenska.
Kladensko | Vinařice

Jediný veřejnosti dostupný areál v celé Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi připomene historii těžby černého uhlí na Kladensku v místě bývalého dolu Mayrau.”

Hornický skanzen nazývaný též “Mayrovka” se nachází na místě bývalého dolu Mayrau poblíž vesničky Vinařice a  je důležitou připomínkou slavných hornických časů Kladenska. Jedná  se o jediný zpřístupněný areál v celé Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi, kde probíhala těžba více jak 200 let. Skanzen je pobočkou Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně.

Pražská železářská společnost začala s hloubením jámy Mayrau v roce 1874, do konečných 527 metrů byla dohloubena v roce 1877. O deset let později a padesát metrů dál byla vyhloubena jáma Robert. V roce 1905 byl na jámu Mayrau instalován parní těžní stroj firmy Ringhoffer. Tento stroj je dodnes návštěvníkům předváděn v pohybu. Těžba byla v dole ukončena v roce 1997 a v následujícím roce byly obě jámy zasypány. Za 120 let důlní činnosti zde bylo vytěženo 34 milionů tun uhlí.

Skanzen vznikl v areálu dolu v roce 1994 a je přístupný s průvodci, z nichž velkou část tvoří bývalí důlní pracovníci. Prohlídka se odehrává v modelu tzv. expozice posledního pracovního dne, kdy jsou uchovány stroje a zařízení tak, jako by horníci právě odešli. Ve skanzenu se také pořádají výstavy, vzdělávací, kulturní a společenské akce. Areál je díky ojedinělé atmosféře častým cílem filmařů z České republiky i zahraničí.

Prohlídka Vás jistě překvapí svým bohatým programem pro rekreační vzdělávání a pro děti je tu připraveno industriální hřiště. Skanzen také nabízí speciální programy, kterých je možné využít i k doplnění školní výuky.

 

Základní informace

Ulice Vinařice 56
PSČ 273 07
Telefon +420 602 717 159
E-mail mayrau@omk.cz

Naše TOP

Místa v okolí

Kladensko Slánsko
Nahoru

Spojte se s námi

Kde nás naleznete

Destinační management
Kladensko - Slánsko, z. s.
IČ: 10662626
Zámek Kladno, ul. Zádušní 1, 272 01 Kladno

Zavolejte nám

info@kladensko-slansko.cz
+420 773 013 132